خانه / یو پی اس / تفاوت انواع یو پی اس و کاربرد هر کدام

تفاوت انواع یو پی اس و کاربرد هر کدام

در این مقاله قصد داریم تفاوت انواع یو پی اس را بیان کنیم. همچنین کارآیی و کاربردی که هرکدام از انواع یو پی اس یعنی یو پی اس نوع آفلاین، آنلاین و لاین اینتراکتیو دارند را بطور مفصل شرح دهیم.

با ما همراه باشید تا کاملأ تفاوت انواع یو پی اس و ساختار تکنولوژی آنها برایتان روشن و قابل درک شود.

مفهوم دستگاه یو پی اس و کاربرد آن

مفهوم دستگاه یو پی اس و کاربرد آن

در ابتدا باید مفهوم دقیق یو پی اس را بیان کنیم تا متوجه شویم که کارآیی دستگاه یو پی اس چیست و برای چی استفاده از آن اینقدر حیاتی شده است.

دستگاه یو پی اس یا همان منبع برق بدون وقفه در واقع یک تجهیز الکترونیکی است که بین برق شهر و دستگاه مصرف کننده قرار می‌گیرد و از طریق برق اضطراری بار تجهیزات را تامین می‌کند.

دستگاه یو پی اس با سیستم ژنراتور کاملأ متفاوت است، بدین صورت که دستگاه یو پی اس با حداقل تاخیر زمانی (در حد ۱۵ میلی ثانیه) وارد مدار شده است و انرژی مورد نیاز تجهیزات را تامین می‌کند.

مدت زمانی که باتری توانایی برقراری جریان برق را دارد کاملأ بستگی به ظرفیت باتری و تعداد باتری دارد.
باتوجه به اینکه مدت زمان سوئیچ کردن بسیار کم است پس برای تجهیزات بسیار حساسی که حتی در حد چند میلی ثانیه هم نباید بدون برق باشند بسیار مفید است.

دستگاه یو پی اس در انواع اداری، صنعتی و خانگی ساخته شده است و کاربردهای فراوانی دارد.
از جمله از این کاربردها می‌توان به محافظت از تجهیزاتی مانند رایانه‌ها، دیتاسنتر، تجهیزات مخابراتی، تجهیزات پزشکی، دوربین‌های مدار بسته، آسانسور و بسیاری از تجهیزات الکترونیکی دیگری اشاره کرد.

معرفی انواع یو پی اس

معرفی انواع یو پی اس

همانطور که می‌دانید دستگاه یو پی اس براساس سه نوع تکنولوژی ساخته و طراحی شده است:

  • تکنولوژی نوع آفلاین
  • تکنولوژی نوع لاین اینتراکتیو
  • تکنولوژی نوع آنلاین

هرکدام از تکنولوژی فوق کاربردی متفاوت دارد که در ذیل می‌خواهیم به تفاوت انواع یو پی اس بپردازیم.

یو پی اس نوع آفلاین:

در شرایطی که برق شهر برقرار است اینورتر داخل دستگاه خاموش است یا در حالت آماده به کار می‌باشد اما باری بر روی آن قرار ندارد. وقتیکه برق شهر قطع گردد یا از محدوده تنظیم شده خارج گردد تقریبأ پس از گذشت ۴ الی ۱۵ میلی ثانیه اینورتر دستگاه روشن شده است و برق مورد نیاز تجهیز از طریق باتری داخل دستگاه یو پی اس تامین می‌گردد.

یو پی اس نوع لاین اینتراکتیو:

این نوع از یو پی اس عملکردی مانند نوع آفلاین دارد و زمان سوئیچ کردن آن بر روی برق پشتیبان مشابه نوع آفلاین می‌باشد.
تنها تفاوتی که این نوع از تکنولوژی با نوع آفلاین دارد این است که در خروجی آن از دستگاه تثبیت کننده ولتاژ استفاده شده است و تمامی نویزها و نوسانات داخل برق شهر حذف می‌گردد و برقی بدون اعوجاج را به تجهیزات انتقال می‌دهد.

یو پی اس نوع آنلاین

یو پی اس نوع آنلاین

این نوع از یو پی اس از نظر تکنولوژی نسبت به دو نوع آفلاین و لاین اینتراکتیو کاملأ متفاوت می‌باشد.

در واقع تکنولوژی آنلاین مبتنی بر تبدیل دوگانه Double Conversion کار می‌کند، بدین صورت که دائمأ و بطور پیوسته ولتاژ AC توسط مدار اینورتر و یکسو کننده شارژ تبدیل به ولتاژ DC می‌شود.
اگر ورودی دستگاه UPS از محدوده مشخص شده خارج گردد بلافاصله یکسوکننده از مدار خارج شده و توسط اینورتر ولتاژ از حالت DC به حالت AC تبدیل شده و توسط باتری تغذیه بار تامین می‌گردد.

این مدل از یو پی اس یک مسیر بای پس هم دارد که اگر دستگاه یو پی اس دچار عیب داخلی گردد یا اضافه باری وجود داشت و یا اینکه زمان پشتیبانی باتری به اتمام رسیده باشد برای مدت محدودی عهده دار تامین تغذیه بار می‌شود.

تفاوت انواع یو پی اس

تفاوت انواع یو پی اس

همانطور که در بالا بیان گردید هرکدام از سه نوع یو پی اس ساختار تکنولوژی متفاوتی دارند.

از دستگاه یو پی اس آفلاین برای تجهیزاتی که حساسیت کمتری دارند و توان آنها معمولأ زیر ۵KVA است استفاده می‌شود. نسبت به سایر تکنولوژی‌ها دارای قیمت مناسبتری است.

استفاده از دستگاه لاین اینتراکتیو برای دستگاه‌هایی که حساسیت متوسطی در برابر نوسانات برق دارند مانند استفاده شخصی برای کامپیوتر، مغازه و یا دوربین مداربسته کاربرد دارد و همچنین تجهیزاتی که مقدار توان آنها زیر ۱۰KVA می‌باشد.

تکنولوژی نوع آنلاین که از سایر تکنولوژی‌های فوق بسیار پیشرفته‌تر است برای مصارف فوق العاده حساس کاربرد دارد. این نوع از یو پی اس در توان‌های تا ۸۰۰KVA هم طراحی و ساخته می‌شود و هیچگونه تاخیر در سوئیچ کردن به برق پشتیبان ندارد و  نسبت به تکنولوژی‌های دیگر قیمت بالاتری دارد.

برای دریافت راهنمایی بیشتر و مشاوره رایگان در خرید دستگاه یو پی اس مناسب می‌توانید با تیم فنی شرکت الکتریک تماس حاصل فرمائید.

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
ویرا صنعت الکتریک
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
mobile icon شماره موبایل: 09120294167
mobile icon شماره موبایل: 09153180568
شماره تلفن ثابت: 28428959-021
telegram icon تلگرام: virasanat_electric@
email icon پست الکترونیکی: vira.sanat.electric@gmail.com

مطلب پیشنهادی

خرید یو پی اس برای سرور

خرید یو پی اس برای سرور کامپیوتری و شبکه و مودم

خرید یو پی اس برای سرور از آنجائیکه این تجهیزات دارای ارزش بالایی هستند و …